февруари 2018
П В С T П С С
« Јан    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Миликије Халими им овозможува на семејствата на мачениците легализирање на деловните објекти бесплатно

Градоначалникот на Општина Арачиново Миликије Халими, ги објавува граѓаните на Арачиново за легализација на деловни простории каде што зона 1 беше 9 € и сега изнесува 6 €. Зона 2 беше 6 €, а сега изнесува 3,5 €, додека за семејствата на мачениците градоначалникот им...

Општина Арачиново денес превзеде акција за осветлување на сите патишта што досега не биле осветлени.

Како и во сите општини на Р.Македонис и во Општина Арачиново, тие започнуваат со регулирање на патните светла, каде што наскоро сите улици на Арачиново, Орланци и Грушина ќе имаат подобро осветлување, бидејќи сите светла се заменуваат со LED диоди. Арачиново заслужува да се смени. Граѓаните...

Миликије Халими,на оние кои нè критикува,ќе го слушате нашиот глас,но навремено,а не кога ќе сакате вие

Некои портали, кои за жал немаат внатрешен капацитет за правилно и компетентно справување со никакви проблеми, исто така ни примиле во "аматерски" анализи, па дури и ги споменавме капиталните проекти кои немаат идеја како тие се финансираат и реализираат. Буџетот на милиони за овие...

Миликије Халими започнува со акцијата за чистење на каналите во општина Арачиново

Акција за чистење на сите канали околу општината Арачиново со иницијатива на Градоначалничката на Општина Арачиново Миликије Халими. И вчера и денес, во раните утрински часови, Миликије Халими и службата за зелено чистење започнаа да работат низ целата општина за чистење на канализацискиот систем.

Миликије Халими организира средба со колективот на училиштето во Арачиново

Градоначалникот на Општина Арачиново, г-ѓа Миликије Халими, го посети старото училиште во Арачиново каде што имаше разговор со колекторот на ова училиште. И колективот на училиштето и Градоначалничката зборуваа за подобра иднина за наставниците и учениците да имаат подобри услови. Г-ѓа. Миликије Халими вети дека наскоро...

Објава на документацијата за тендер за изградба на Административна зграда за Општина Арачиново

Тендерска документација за изградба на административниот објект за Општина Арачиново Објава во весникот Лајм за Општина Арачиново Објава во весникот Нова Македонија

Миликије Халими – Гордa сум што крвта на моето детство создаде маченици на слобода кои денес лежат во овие погреби во Арачиново

Во говорот што се одржа Миликије Халими денес се покажа дека ние сме тука благодарение на паднатите херои кои го дадоа својот живот и придонес кон земјата и на албанскиот народ. Во јануари беа Бардош и Јусуф Гервала и Кадри Зека оние кои ги дадоа...

Градоначалник на општина Арачиново Миликије Халими поканети на традиционалната манифестација “Пламен на јануари” – 2018 година

Јануарскиот пламен е традиционален настан што се одржува секоја година каде што ќе се паметат паднатите маченици и извонредните активности на нашата нација. Јануари е исто така познат како месец во кој многумина наши патриоти паднаа очајни во децениите јануари како Јусуф Гервала, Кадри Зека...

Миликије Халими – Речено , Сторено ! Официјален албански јазик во Македонија

Официјализацијата на албанскиот јазик во Македонија беше една од ветувањата на премиерот Зоран Заев и сега кога официјално беше објавено албанскиот јазик, благодарение на премиерот Зоран Заев дека ветувањата се прават за еднакво општество. Речено , Сторено! Миликије Халими - градоначалник на Општина Арачиново.

Миликије Халими – Здруженија на Брест во Скопје ја посети општина Арачиново

По посетата на градоначалникот на Арачиново - Миликије Халими во Турција до Здружението Брест Скопје и градоначалникот на Ејуп Султан - Истанбул, Ремзи Ајдини, сега Здружение Брест, одлучи да ја посети Општина Арачиново каде заедно со претседателот Миликије Халими шеташе во основното училиште Скендербе...

Миликије Халими – Среќна Нова Година 2018

Почитувани граѓани, 2017 беше година со многу потешкотии, предизвици и напори, во потрага по демократија и владеење на правото во нашата држава. Ова година, за многу генерации ќе биде запаметена како година на промени, година на падот на тоталитарниот режим на “фамилијата”, кој повеќе од една...

Миликије Халими – Буџетот на општина Арачиново расте

Ако се земе предвид буџетот од 2017 година кој изнесува 109.092.685 милиони денари, за 2018 година буџетот на општина Арачиново се зголеми за 41 милион денари, во вкупен износ (150.120.000,00) буџет со развојни компоненти, инвестиции во инфраструктура, капитални инвестиции, школски поправки. Миликије Халими  - Градоначалник...

Миликије Халими – Општина Арачиново со долг од 450.000 евра

Заради транспарентност кон граѓаните, долгот на општина Арачиново е 450.000 евра, додека при преземањето на мандатот за градоначалник на општина Арачиново, од претходниот градоначалник, рече дека општината е чиста, нема долг. Миликије Халими - Градоначалник на Општина Арачиново

Миликије Халими – Приватна ординација КОР – МЕДИКО нуди бесплатни контроли за граѓаните на Општина Арачиново

П.З.У Кор-Медико нуди : Приватна здравствена установа Кор-Медико нуди интернистички и кардиолошки прегледи за социјално загрозени,тешко подвижни и неподвижни пациенти, за секој случај вршиме и домашна посета за пациентите од Општина Арачиново, БЕЗ НАДОМЕСТ.

Миликије Халими – денеска беа споделени пакети за децата од Општина Арачиново од Кор-Медико и Хотел Хит – Дојран

Приватна ординација по интерна медицина со кардиологија Кор-Медико во соработка со Хотел ХИТ - Дојран, и со Градоначалникот на Општина Арачиново - Миликије Халими, одлучија за празниците да ги уживаат децата со пакети. За прв пат споделиле пакети за деца во Општина Арачиново.

Миликије Халими – Во потрага по земјиште за изградба на фабрика во Арачиново

Денес се одржа средба помеѓу Градоначалникот на Општина Арачиново Г.ѓа Миликије Халими предводена од Компанијата Голд Коунтри со проект инвестирај во Р.Македонија На чело со Менаџерот на Голд Коунтри Г.дин Давер Нуретиновски И сопственикот на Прекастурк Г.дин Ахмет и неговиот инжињерски тим Се разговараше за пронаоѓање...

Миликије Халими – Арачиново се менува

Во организација на НДИ, во саботата (16-12-2017) во Охрид, се организираше еднодневен семинар со учество на Премиерот г-дин Зоран Заев, министри, Пратеници, членови на партијата СДСМ, и други гости. Средбата беше консултативна и имаше за цел активности во служба на "Подобрување на животот на...

Миликије Халими – пакети со прехранбени производи за сиромашните семејства

Храна за сите - Храна банка на Македонија и Еурохаман Интернационал Македонија со поддршка на CBF Партнерство Македонија и во соработка со Општина Арачиново и новиот градоначалник Миликије Халими, денеска беа дадени 38 пакети на прехранбени производи за семејствата кои имаат потреба од општина...

Миликије Халими денеска се сретна со турската компанија “Прекастурк дооел”

Компанијата Прекастурк Дооел Арачиново го смета за најсоодветно место за инвестирање. Прекастук Дооел е во разговори со градоначалникот на Арачиново Миликије Халими, каде што се надеваме дека наскоро ќе биде изградена фасадна фабрика во Арачиново, каде ќе бидат вработени голем број на граѓани од...

Миликије Халими за време на посетата во Турција е добредојдена од градоначалникот Ремзи Ајдин од Општина Ејуп Султан-Истанбул

Официјална средба меѓу градоначалникот на општина Арачиново Миликије Халими и градоначалникот Ремзи Ајдин од Општина Ејуп Султан-Истанбул, на која беше разговарано за многу прашања од различни сфери за проблемите што ги засегаат општините, верувам дека во иднина ќе имаме една меѓусебна соработка каде што...

Миликије Халими – Проблемот со собирање на отпад е решен

ИЗВЕСТУВАЊЕ Општина Арачиново ги известува сите жители на општина Арачиново, конкретно корисниците на услугата за собирање на отпад и корисниците на водоснабдувањето дека општината постигнала договор со фирмата Еко Логистик Глобал - Скопје за собирање отпад во територијата на општината, а истовремено ќе управува исто...

Координатор на турската агенција за соработка и координација ТИКА г. Аутекин Ајден беше домаќин на градоначалникот на Општина Арачиново г-ѓа Миликије Халими

Денес канцеларии на турската агенција за развој, соработка и координација ТИКА градоначалникот г-ѓа.Миликије Халими имаше многу плодна средба со координаторот на агенцијата ТИКА Аутекин Сер Aјден каде тема на состанокот беше како да се помогне брзо да се реконструкција од основното училиште Ѓерѓ Кастриот...

Миликије Халими – Честитки 28 Ноември

Секој пат кога ќе ги одбележиме првите национални празници со голема почит се сеќаваме на паднатите борци. Тие се најзаслужни за сето она што го имаме денес, дури и за празниците што ги славиме. Честитки за денот на албанското знаме на членовите на семејството...

Миликије Халими – На состанок со Градоначалничката на Општина Тетово,Теута Арифи

Градоначалничката на Општина Арачиново Миликије Халими,денес се сретна со Градоначалничката на Општина Тетово Теута Арифи, каде што разговараа за соработка меѓу двата општини Арачиново - Тетово.

Миликије Халими со иницијатива за чистење на училишна средина и наскоро да се реновира

Ова е сегашната состојба на  училиштето во Арачиново, со оглед на тоа што нашите претходници училиштето во Арачиново го оставиле во оваа бедна состојба, ние не сакаме да седиме без работа, но ќе преземеме иницијатива за чистење на средината и наскоро да ја реновираме.  Миликије...

Градоначалничката на Општина Арачиново Миликије Халими му прости на граѓаните долгот за водата до 30.11.2017

Градоначалничката на општина Арачиново, на граѓаните на општина Арачиново, изјави: ИНФОРМАЦИИ Почитувани граѓани, бидејќи плаќањето  за вода не се вршат редовно од страна на корисниците на системот за водоснабдување, ги известуваме граѓаните дека со волјата на градоначалничката, ќе го простиме долгот до 30.11.2017 година. Од 01.12.2017 година,...

Генералниот секретар на Владата, г. Рашковски, на состанок со градоначалникот на општина Арачиново Миликије Халими за решавање на водата за пиење и канализација

Ние сме на вистинскиот пат, кон решението на водата за пиење и канализација, за Општина Арачиново. Ефективни средби со генералниот секретар на Владата г. Рашковски по овие прашања. Подготовките на потребните проекти и документација ги вршат експерти од оваа област. Заедно ќе можеме ! Нашите Граѓани заслужуват...

Миликије Халими – Kон решението за вода за пиење и канализација.

Ние сме на вистинскиот пат кон решението на водата за пиење и канализацијата за нашата општина. Ефективни состаноци во Градот Скопје со градоначалникот Петар Шилегов по овие прашања. Подготовките на потребните проекти и документација ги вршат експерти од оваа област. Заедно ќе можеме ! Нашите Граѓани заслужуват...

Миликије Халими – јавно гo повикува секој четврток да одржува директни средби со граѓаните за да ги чуе нивните проблеми.

Градоначалникот на општина Арачиново, Миликије Халими, јавно го повикува секој четврток да одржува директни средби со граѓаните за да ги чуе нивните проблеми. Граѓаните на Општина Арачиново се информираат дека средбите со градоначалникот Миликиje Халими можат да се реализираат од 10:00 до 14:00 часот. Со почит. Општина Арачиново Градоначалник Миликије...

Поради големиот интерес на граѓаните кои имаат проблеми со државјанството, жалбата продолжува до 30.11.2017 година

Од 06.11.2017 година беше поднесена жалба до сите граѓани на Општина Арачиново кои имаат проблеми со државјанство, да дојдат и да разговараат со Општина Арачиново, за што се надеваме дека можеме да ги решиме овие проблеми. Жалбата продолжи до 15.11.2017 година. Но, поради големиот...

Амбасадорот на Албанија, Фатос Река, на средба со градоначалникот на општина Арачиново Миликије Халими

Убава средба со амбасадорот на Албанија во Скопје, Фатос Река. Соработката со Амбасадата на Албанија ќе биде на вистинско ниво.

Миликије Халими – Започна работата за отстранување на дивата депонија

По бројните средби со Владата на Република Македонија и премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Општина Арачиново Миликије Халими веќе започна со работа за отстранување на дивата депонија во селото Грушине, Орланци.

Миликије Халими – Наскоро општина Арачиново со детска градинка и канцеларија за социјални работи

На состанок со министерот Мила Царевска. Општина Арачиново на патот кон градинка за деца. Наскоро ќе имаме канцеларија за социјални работи, за граѓаните да не се малтретират до град, но сите проблеми на социјална помош ќе бидат спроведени во Арачиново.  

Апел до граѓаните на Општина Арачиново

Врз основа на барањата и потребите на граѓаните на општина Арачиново, раководителот на општина Арачиново, го стори тоа: АПЕЛ Апелираме до граѓаните на Општина Арачиново дека сите оние кои не подлежат на регуларност и имаат проблеми со барањата за државјанство, да ги донесуваат документите и...

Миликије Халими – Ние сме на вистинскиот пат за да го решиме проблемот со Дивиот депо во нашата општина

Миликије Халими - Ние сме на вистинскиот пат за да го решиме проблемот со Дивиот депо во нашата општина. Почитувани граѓани, ние сме на вистинскиот пат за решавање на проблемот со дивата депонија во нашата општина. Бројните состаноци што денес ги одржа градоначалникот на Арачиново...

Одлука со цени за данок на недвижност

1.Одлука со цени за данок на недвижност

Програма за уредување на градежно земјиште на подрачјето на Општина Арачиново за 2017

Програма за уредување на градежно земјиште на подрачјето на Општина Арачиново за 2017

Миликије Халими го презеде мандатот за градоначалник на општина Арачиново

Почитувани граѓани на општина Арачиново, Миликије Халими, го презеде мандатот за градоначалник на Арачиново, кој ќе го води во текот на следните четири години. Меѓу другото, таа рече: Ви благодарам многу за големата поддршка што ми ја дадовте во изминатиот период. Сакам да ве потсетам...

Брахим Ајвази успешно го заврши својот четиригодишен мандат како градоначалник на општина Арачиново

Успешно го заврши својот четиригодишен мандат како градоначалник на општина Арачиново, исполнувајќи ги сите ветувања што ги направи и прави сé што може за да ги надмине условите во нашата земја.

Продолжуват работите на станицата за обработка на гас

Денес, градоначалникот на Арачиново, Брахим Ајвази, и инвеститорот од Арапски Емирати-Дубаи и кандидатот за градоначалник Исуф Бислими, општинските советници внимателно ја следеа работата што се прави во земјата во која се гради станицата за обработка на гас, која е прва инвестиција од ваков вид...

Заврши асфалтирањето на улицата кон новото училиште

Градоначалникот на општина Арачиново Г-дин Брахим Ајвази рече дека работиме и нема да запреме до крајот на асфалтирањето на сите патишта во општина Арачиново Меѓу другото, тој истакна дека работевме работиме и ние нема да запреме тука до реализација на сите проекти во нашата општина.

Денес потпишана е последна документација за отпочнување на проектот за фекална канализација

Денес, потпишана е последната документација за отпочнување на проектот за фекална канализација, а наскоро ќе започнат работите за третман на отпадна вода за третман на отпадни води. Жителите изразија благодарност до локалната власт за реализација на овој проект, кој создава почиста околина за оваа...

При крај е регулирањето на водата за пиење во старото училиште

При крај е регулирањето на водата за пиење во старото училиште. Овој училишен проблем со години недостасува. Благодарение на Бога водата е доволна и овој придонес е од градоначалникот на Брахим Ајвази. Исто така, во овие денови се очекува да се регулира водата која...

Започна работата на изградбата на станицата за преработка на гас

Започна работата на изградбата на станицата за преработка на гас од страна на инвеститорот на Обединетите Арапски Емирати (Дубаи) кој ќе содржи административен објект за обработка на гас и за бензинска пумпа и пополнување на гас.Со овој проект ќе се отворат и работните места...

Заврши отворањето на бунарот во дворот на старото училиште

Заврши отворањето на последниот бунар во Општина Арачиново.

Започна отворање на 3 бунари во Арачиново

Вчера почнаа работите за отворање на три бунари од Општина Арачиново за снабдување со вода за пиење за сите,овој проект го поздравија сите жители на Општина Арачиново.Овие се ветувањата на г.Брахим Ајвази кој не престанува да работи и дека зад секој завршен проект следува...

Заврши со асфалтирање улица 8 во Арачиново

Вчера завршија работите во улица 7 а денеска продолжуваат во улица 8 каде што и завршија со асфалтирање на улица 8.

Заврши со асфалтирање улица 7 во Арачиново

На територијата на општина Арачиново, продолжија со работa на завршување на патната инфраструктурата.Во овој случај вчера градоначалникот на Арачиново, г.Брахим Ајвази направи проверка на работите што се на крај во улицa 7 во Арачиново

Заврши со асфалтирање улица 12 во Арачиново

Заврши со асфалтирање улица 12 во Арачиново. "Општина Арачиново се грижи да им даде убава смисла на местото. Спроведување на проекти и да се создаде поповолни услови за сите жители, а со тоа и движењето на граѓаните ", рече тој во оваа прилика градоначалникот...